Georgia Chess Association
 
 
 
 
  • Home
  • GA Scholastic Invitational Championship 2017

GA Scholastic Invitational Championship 2017

  • April 22, 2017
  • 9:30 AM
  • April 23, 2017
  • The Iron Yard, M. Rich Bldg, 115 Martin Luther King Dr, SW, 4th Floor, Atlanta, GA 30303

Registration

  • This tournament is open to current GCA members who received an invitation or are listed under event details.

*registration is closed*


Georgia Scholastic 

Invitational Championship 2017

April 22-23 @ the Iron Yard


Advanced Entries


This event will honor the top scholastic players in Georgia in three sections: High School (9-12)Middle School (K-8), and Elementary (K-5)


The winner of the High School section will be Georgia's 2017 HS State Champion and will represent Georgia at the annual DENKER Tournament of High School State Champions (www.denkerchess.com).  

The top female in the HS section will receive the nomination to NGTOC (National Girls Tournament of Champions).  The winner of the K-8 section will be Georgia's 2017 Middle School State Champion and will represent Georgia at the BARBER K-8 Tournament of State Champions (www.barberchess.com).  


The winner of the K-5 section will be Georgia's 2017 Elementary State Champion.


All participants will receive a plaque.


Minimum peak rating requirements: 

Georgia students with established ratings as of the official November 2016 list, or any subsequent official post-tournament rating of (by registration deadline):


  • 1600 or higher for 9-12th (High School)
  • 1400 or higher for K-8 (Middle School)
  • 1150 or higher for K-5 (Elementary) 

We will attempt to contact all invitees separately by email which will include the code for registering online.  Those who have a peak rating that meets the requirements may not be on the list, please contact gssc@georgiachess.org if this is the case.


State nominees to the Denker Tournament of High School Champions and the Barber K-8 Tournament of State Champions as well as NGTOC (top female) will receive a $500 stipend for expenses incurred after attending these tournaments.


High School Invitees (9th-12th)


 Name Rating  Grade  
Sanjay Ghatti 2311 11
Brian Tarhon 2307 11
Kapish Potula 2141 9
Pranav Narnur 2114 11
Kevin Wang 2109 10
Albert J Liang 2089 9
Vedic Panda 2078 9
Amaan Akbar Pirani 1970 12
Arish Virani 1954 9
Preston Lee 1941 11
Nathan Shaw Wu 1933 12
Phat Tien Tran 1915 10
Saithanusri Avirneni 1901 11
Jamil Kassam 1888 11
George Ye 1884 10
Vignesh Sekar 1881 10
Vishal Balyan 1866 10
Evelyn Chen 1850 12
Nagaraj R Bhagwat 1824 12
Matthew J Stadter 1823 9
Aviva B Smith 1822 12
Nathan Alexander Hayes 1814 12
Sagan Rowe Hartley 1802 9
Dmitri Efimov 1802 10
Raghuram Bukkarayasamudram 1792 12
Stephen E Eisenhauer 1782 10
Daniel Chou 1782 12
Robbie Grattan-smith 1751 10
Diamond Abdus-shakoor 1746 10
Skyler Patrick Kelly 1744 10
Saad Khan 1742 12
Samhitha Dasari 1718 11
Sasha Creighton 1687 9
Sreekar Kanaparti 1629 11
Gururaj Deshpande 1624 10
Jayson Ni Wu 1619 10
Anish Kumar 1615 9
Suraj Peramanu 1612 9
Austin Scott Downes Jr 1612 12
Roman Pepelyaev 1604 11


Middle School Invitees (6th-8th)


 Name Rating  Grade 
Prateek Mishra 2027 7
Spencer Lee 1905 8
Akshay Raj 1897 7
Maxwell Feng 1869 7
Atticus Grant Halley 1818 7
Charles Lee Troutman III 1804 8
Lawrence X Zhou 1789 8
Sanjeev Anand 1788 7
Anand Srinivasan 1771 8
Kavin Jayavel Kumaresan 1750 6
Ingrid Guo 1745 8
Siddharth Vijayasankar 1727 7
Nithin Naren 1718 8
Grant Lee Bomar 1714 6
Sreyas Kanaparti 1709 7
Justin Zhou 1703 7
Michael Y Fu 1678 8
Easwar Senthilkumar 1639 8
Sujay Jagadeesh 1636 8
Monish Jampala 1626 6
Hunter Adrian Payne 1617 7
Aditya Potluri 1592 8
Parth Dhairyashil Shinde 1568 6
Alex David Lilly 1566 7
Srihitha Dasari 1561 7
Patrick Robert Leary 1533 8
Adam Elsharkawi 1532 7
Dean Lee Bomar 1523 7
Sanjjithsaai Dineshkumar 1512 6
Daniel D Shen 1483 8
Gavin Musan Zhou 1466 8
George Sorkin 1460 8
Kamen Iliev 1459 8
Pranav Koushik 1443 7
Eeshwar Sai Potluri 1442 8
Caleb Ouanounou 1413 6
Adnan Kadragic 1410 8
Anand Sivakumar  1402  8



Elementary Invitees (K-5th)


 Name Rating  Grade 
Arthur Guo 2246 5
Alexander Rutten 1885 4
Samarth Rao Bellayaru 1822 3
Drew Justice 1798 5
Anshul Gokul 1753 4
Varun Gadi 1685 2
Pranit Mishra 1674 4
Dhruv Rajaganesh 1624 4
Dominic Michael Colombo 1557 5
Vaishnavi Tammali
1419 5
Amit Mydukur 1411 2
Raj Chirag Mehta 1344 5
Wolfe Marcus Hudepohl 1344 4
Siddharth Manikandan 1318 2
Arjun Balaji Srinivasan 1316 4
Henry Yu 1315 5
Efetobo Aror 1296 5
Tanish Potula 1283 5
Girish Senthilkumar 1279 4
Stephen Zhu 1268 5
Katie Kay Hill 1265 5
Zachary Pan Tong 1255 5
Supratik Panuganti 1223 4
Archer Q Watson 1201 2
Eric J Yu 1200 4
Danil Mcquillin 1193 5
Rajat Ravi 1190 3
Ved Priyadarshi 1171 5
Arav Saksena 1157 5


* = peak above minimum rating requirement


FORMAT:

*2-day event, 5-SS, G/90; d5, USCF rated.

*3 rounds held on Saturday, 10am - 2pm – 6pm and

  2 rounds on Sunday, 10am – 2:00pm.


AWARDS: Each participant will receive a plaque. Stipend of $500 to the winner of HS to attend DENKER. Stipend of $500 to winner of K-8 to attend BARBER.  The top female in the HS section will receive the nomination to NGTOC and will receive a $500 stipend.


BYES: One bye is allowed.  ½ point bye is available in Rounds 1-4. Zero point bye available in Round 5. Bye must be requested in advance of 1st round before pairings posted (by 9:30am). No changes.


Requirements: You must be on the invitation list. You must have a current USCF membership.  If your rating meets the minimum requirements (1600 for HS; 1400 for K-8; 1150 for K-5) after the USCF November published rating you may email gssc@georgiachess.org to be invited.  You must do this by the registration deadline and you must reach the minimum rating by the deadline.  All participants will be requested to submit a complete and legible score sheet for each game played. Only High School students are allowed to play in the HS section (the Denker tournament only allows HS players).


Entry Fee: $30.00


NOTE: GCA memberships and USCF memberships represent additional cost, and must be purchased in advance if necessary.


Registration: You may register online with a code which will be emailed to you (or your parent).  You must register no later than Wednesday, April 19, 2017. NO LATE REGISTRATIONS ACCEPTED. If needing to cancel, please communicate this information ASAP, and preferably by the above date. Cancellations made by 8:00am tournament day receive a partial refund of $20 (we keep $10 for the plaque fee).


Location: The Iron Yard, M. Rich Bldg, 115 Martin Luther King Dr, SW, 4th Floor, Atlanta, GA 30303

 The Iron Yard is located inside the M.Rich Center downtown on MLK.  It is a very beautiful industrial space with lots of artwork and cool people working there.  They are donating this space to us for the weekend and are so generous to do so.  The parking deck is adjacent to the building and only $3 to park on weekends (cheapest rate downtown).  There is security at the front desk to buzz you in. The parking deck is at Prior & MLK (also parking for Underground).  You do not have to cross any streets using this deck.  Park your car, walk out and turn right. M.Rich Center is 3rd door on the right.  Take the elevator to the 4th floor.  We'll see you there!


Map: http://www.mrichcenter.com/2014/getting-around/

Tie-break Systems: In the event of a tie the following tie-break systems will be used in the order listed to determine who receives which plaque, and, if necessary, who is Georgia’s nominee to the Denker Tournament of High School Champions and/or to the Barber K-8 Tournament of State Champions:

1. Head-to-Head

2. Modified Median

3. Solkoff

4. Cumulative

5. Cumulative of Opposition

6. Coin Toss


Players should be at tournament site by 9:30am on Saturday.


Info: gssc@georgiachess.org



© Georgia Chess Association, 2012.

All Rights Reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software